
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 180 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 100 nA |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 20 mV |
Stock: 1838
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31889
Ext.Price$0.31889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31889 | $0.31889 |
| 10 | $0.21800 | $2.18000 |
| 50 | $0.19161 | $9.58050 |
| 100 | $0.16842 | $16.84200 |
| 500 | $0.14790 | $73.95000 |
| 1000 | $0.13423 | $134.23000 |
| 3000 | $0.10857 | $325.71000 |
| 5000 | $0.10344 | $517.20000 |
